Bugun...
TÜRKİYENİN KANAYAN YARASI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
Tarih: 28-01-2019 18:16:00 Güncelleme: 28-01-2019 18:29:00 + -


İSG –SEN ve İSG PLATFORMU öncülüğünde 7 ilde basın açıklaması yapıldı

TÜRKİYENİN KANAYAN YARASI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

TÜRKİYENİN KANAYAN YARASI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

 

İSG –SEN ve İSG PLATFORMU  öncülüğünde , birçok dernek ve sivil toplum kuruluşlarının da destekleri ile  İş sağlığı  ve iş güvenliği uzmanlarının sorunlarını topluma ve siyasilere duyurabilmek için Türkiye’nin 7 ilinde ortak basın açıklamalarında bulundular.

 

Son zamanlarda ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği açısından eksikliklerin olduğu ve yanlışların yapıldığını belirten yetkililer, İş kazalarının sorumlusu iş sağlığı ve güvenliği çalışanları değildir. Tıpkı hastalıkların sebebinin doktorlar olmadığı gibi. Az tehlikeli sınıfların hizmet alma zorunluluğunun uzatılmamasını belirten yetkililer, az tehlikeli sınıf diye küçümsememek gerekiyor, Aladağ yurt yangınında 11 kız öğrencimiz , canlarımız az tehlikeli sınıfta yer alan yurtta  hayatını kaybetmiştir diyerek yapılan hatalara vurgu yapmıştır.

 

 Sayıları 70.000 olan C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının şuan hizmet verebileceği iş yeri kalmamıştır. Meslektaşlarımız işsiz bırakılmıştır. Diyerek yetkililerin biran önce çözümün bulunmasını ve kanayan yaramızın iyileştirilmesini talep ettiklerini belirttiler.

 

Talep edilenler

  1. Kamuda ve özel sektörde artan iş kazalarının durdurulması isteniyorsa İSG hizmetleri alımı ertelenemez veya iş verenlerin eline bırakılamaz
  2. Üniversitelerde iş sağlığı ve güvenliği alanında gereğinden  fazla bölümler açılıp, binlerce mezun vermesi bu sektörün çalışan sayısını arttırmış ve yeni istihdam alanları ihtiyacını doğurmuştur. İhtiyaçtan fazla bölümler açılmamalı, açılacaksa bile yeni iş ilanları oluşturulmalıdır.
  3. Sadece iş kazası yaşanmayan işerlerine yönelik teşviklerin verilmesi sorunumuzu çözmemektedir. Proaktif bir yaklaşım olan iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alan firma ile almayan arasında bir fark olmalıdır. İSG hizmeti almayan firmalara idari yaptırım uygulanmalıdır. Bu adım İSG sektöründeki işsizliği de önleyecektir.
  4. 50 den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerinde İSG hizmeti alınması iş verenin eline bırakılamaz. C sınıfı iş güvenliği uzmanlığının çalışma alanı bu adımla iyice daraltılmıştır. Derhal az tehlikeli sınıfta meslektaşlarımızın çalışma alanı genişletilmelidir.
  5. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta istihdam edilen iş güvenliği uzmanının yanında İSG teknikeri ( Lisan ,ön lisan ) ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı meslektaşlarımızın istihdam edilmesi mutlaka sağlanmalıdır.

 
Bu haber 396 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İSG DUYURULARI HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR