Bugun...
MESLEĞİNİZİ BELGELENDİRİN İŞİNİZDEN OLMAYIN
Tarih: 15-11-2017 08:14:00 Güncelleme: 22-12-2017 12:34:00 + -


MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ( MYK ) NEDİR?

MESLEĞİNİZİ BELGELENDİRİN İŞİNİZDEN OLMAYIN

MESLEĞİNİZİ BELGELENDİRİN İŞİNİZDEN OLMAYIN

 

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ( MYK ) NEDİR?

           Mesleki yeterlilik belgesi, İş sağlığı ve güvenliği kanunu ile 6645 sayılı kanun gereği tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde belirtilen mesleklerde çalışanlar için zorunlu hale gelmiştir. Belirtilen mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmayan çalışanları iş verenin  haklı fesih kapsamında işten çıkartma yetkisi bulunmaktadır.

 

           Son çıkan kanunlar kapsamında mesleki yeterlilik belgesi olması gereken meslek dalı  81  e yükselmiştir. Burada asıl belge zorunluluğu getirilmesinin sebebi ‘ her işten anlarım, ne iş olursa yaparım’ mantığını ortadan kaldırarak kişinin belirli bir alanda uzmanlaşarak kalifiyesini arttırmaya çalışmaktır. Özetlemek gerekirse ; ‘ kim ne iş yapıyorsa yaptığı iş ile ilgili mesleki yeterlilik belgesi ve mesleki eğitim belgesi olacak’.

 

BİRDEN FAZLA MESLEK DALINDA MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALABİLİRMİYİZ?

         Bu konuda bir sınırlama bulunmamaktadır. Örnek verecek olursak , kişi yeteneklidir hem sıvacı, hem duvarcı, hem ahşap kalıpçısı vb. burada sınırlama yoktur fakat çalışan her bir iş için ayrı ayrı mesleki yeterlilik belgesine yada  81 meslek dalına girmiyorsa mesleki eğitim sertifikasına sahip olması gerekmektedir.

 

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ HANGİ MESLEKLER İÇİN ZORUNLUDUR?

        Mesleki yeterlilik belgesi , zorunlu tutulan meslek dalları aşağıdaki link üzerine  tıklayarak öğrenebilirsiniz. Bu 81 meslek dışında kalan meslekler için ise sadece mesleki eğitim sertifikası zorunlu olan mesleklerde bulunmaktadır. 

http://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_yeterlilik&view=arama&belge_zorunlu=1

 

MYK ( MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ )  İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZmykbelgesi@gmail.com

 

MESLEKİ EĞİTİM SERTİFİKASI İÇİN AÇIKLAMA AŞAĞIDA BULUNMAKTADIR.

 

MESLEKİ EĞİTİM NEDİR?

          Mesleki eğitim , belirli bir işle yada ticaretle uğraşan kişilerin yaptıkları işleri belgelendirmesi  ve kalifiyelerini arttırmak  ‘ ben ne iş olursa yaparım yada ben her işten anlarım ‘ mantığını ortadan kaldırmak ve kişilere meslek  kimliği kazandırmak için verilen belgedir.

 

          Mesleki eğitim , kişilerin ustalığını ve kalifiyesini resmi şekilde ortaya koymasında büyük avantaj sağlamaktadır. Genelde iş başı yapmadan maaş konuşmalarında ‘ sizi tanıyalım, işinize ne kadar hakimsiniz, bu işi yapabilecek misiniz, ne kadar tecrübelisiniz ‘ gibi sorular  Mesleki eğitim sertifikası sayesinde ortadan  kalkmaya başlamıştır.

 

MESLEKİ EĞİTİM ZORUNLUMUDUR?

           Çıkartılan yeni yasalar ve 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa 17 ve 30  uncu maddelerine göre ( Tehlikeli ve çok Tehlikeli ) sınıfta yer alan ve aşağıdaki meslek dallarında çalışanların Mesleki Eğitim sertifikası  almaları zorunludur.  Ancak yaptığı iş dalında bitirdiği meslek lisesi diploması  olanlar almak zorunda değildir.

Mesleki eğitim gerektiren mesllek dalları aşağıdaki link de belirtilmiştir.

 

https://drive.google.com/open?id=1TgjEvzm87V0TheNkLZv-W1dSTyLcToHa

 

MESLEKİ EĞİTİM SERTİFİKASI İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ:  mykbelgesi@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 3644 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇALIŞMA HAYATI HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR